با ما در تماس باشید

021-77937381

آیا تمام ویژگی های سیستم های دزگیر فروشگاهی RF و AM را می شناسید؟

آیا تمام ویژگی های سیستم های دزگیر فروشگاهی RF و AM را می شناسید؟

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

در دهه ۱۹۶۰، سیستم های دزدگیر فروشگاهی (EAS) به یکی از مؤثرترین و محبوب ترین روشهای مقابله با سرقت کالاهای خرده فروشی تبدیل شد. پس از آن میزان استفاده از گیت فروشگاهی بسیار گسترده گردید و تقریباً سه چهارم (۷۳ درصد) صاحبان فروشگاه ها و مغازه ها شروع به استفاده از دزدگیر فروشگاهی نمودند.
در ۴۰ سال گذشته، هم در قدرت تشخیص و هم در جذابیت بصری، تحولات و پیشرفت های چشم گیری رخ داده و طیف وسیعی از لیبل های فروشگاهی، تگ های فروشگاهی و آنتن های فروشگاهی برای محیط های مختلف تولید شدند.

تکنولوژی بکار رفته در سیستم دزدگیر فروشگاهی
تکنولوژی بکار رفته در سیستم دزدگیرهای فروشگاهی

 سیستم های دزدگیر فروشگاهی

سیستم های دزدگیر فروشگاهی  بر این اساس کار می کنند که یک لیبل فروشگاهی و یا تگ فروشگاهی به کالا متصل شده و آن ها با یک آنتن که در نزدیک ورودی فروشگاه قرار دارد، ارتباط برقرار می کنند.
وقتی لیبل دزدگیر  و یا تگ دزدگیر  وارد محدوده آنتن دزدگیر فروشگاهی می شود، زنگ خطر به صدا در آمده و به مدیریت فروشگاه و یا کارکنان هشدار می دهد که یک کالا به طور غیرقانونی در حال خارج شدن از فروشگاه می باشد.
وقتی اجناس به صورت قانونی فروخته می شوند، صندوقدار یا لیبل را غیرفعال می کند و یا تگ را از کالا جدا می نماید، به این معنی که وقتی یک مورد به درستی پردازش شده باشد، هیچ آلارمی به صدا در نمی آید.

 فرکانس سیستم های دزدگیر فروشگاهی

EAS ها به دو دسته تقسیم می شوند که در اصل تفاوت مابین آن ها، فرکانس عملکردی شان می باشد.

 1. فرکانس رادیویی (گیت فروشگاهی RF)
 2. آکوستیک مغناطیسی (گیت فروشگاهی AM)

۱- فرکانس رادیویی (گیت فروشگاهی RF):

سیستم های مغناطیسی با سرعت ۵۸ کیلوهرتز کار می کنند، به این معنی که سیگنال بصورت پالس بین ۵۰ تا ۹۰ بار در ثانیه ارسال می شود. در حالی که رادیو فرکانس یا RF با ۸.۲ مگاهرتز کار می کند.
هر نوع دزدگیر فروشگاهی مزایایی دارد و این باعث می شود بعضی از سیستم ها نسبت به بقیه، مناسب فروشندگان خاص باشند.

سیستم های RF شامل تگ های سخت یا لیبل های نرم است که با یک یا چند آنتن ارتباط برقرار می کنند. این آنتن ها را می توان در پایه های ایستاده در درب مغازه و یا حتی زیر زمین قرار داد.
تگ ها / لیبل ها دارای مدارهای ریز هستند که بین ۷.۴ تا ۸.۸ مگاهرتز طنین انداز هستند و محبوب ترین فرکانس آن ۸.۲ مگاهرتز است.

گیت RF مدل HP-103
گیت فروشگاهی RF مدل HP-103

آنتن های فروشگاهی RF:

آنتن فروشگاهی RF می تواند بر اساس فناوری Swept و یا پالس به چند روش کار کند. با استفاده از فناوری Swept، یک پایه به عنوان فرستنده عمل می کند و سیگنال را ارسال می کند. اگر یک لیبل یا تگ سالم در مجاورت پایه قرار بگیرد، طنین انداز می شود و این توسط پایه دوم که به عنوان گیرنده عمل می کند، تشخیص داده می شود. سپس آلارم هشدار به صدا در می آید. در مورد فناوری پالس، یک پایه آنتن هر دو سیگنال را ارسال و دریافت می کند و هنگام شناسایی یک تگ یا لیبل در محدوده، آلارم هشدار را به صدا در می آورد.

تگ فروشگاهی RF و لیبل فروشگاهی RF:

لیبل های فروشگاهی RF مجموعه ای از برچسب های فوق العاده نازک بوده و تگ های فروشگاهی RF سخت انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای بیشمار از جمله لباس، مواد غذایی و محصولات دارویی مناسب هستند.

 

غیر فعالسازی تگ های فروشگاهی RF و لیبل های فروشگاهی RF:

لیبل ها با استفاده از یک خنثی کننده فروشگاهی RF با بارگذاری بیش از حد روی خازن و از بین بردن مدار لیبل، غیرفعال می شوند، در حالی که تگ های سخت به طور معمول توسط یک جداکننده تگ فروشگاهی RF قدرتمند حذف می شوند.

دلایل استفاده از دزدگیر فروشگاهی RF:

قیمت مناسب، عمر طولانی تر، خدمات آسان تر و ارزانتر از مزایای گیت های فروشگاهی RF هستند. لیبل های فروشگاهی RF بسیار نازک و قابل انعطاف هستند و به همین دلیل طرفداران زیادی در بین فروشندگان دارند.

محدودیت های گیت فروشگاهی RF:

فن آوری گیت فروشگاهی RF به طور جزئی نسبت به تداخل الکتریکی ناشی از سایر وسایل الکترونیکی حساس تر است.
لیبل های فروشگاهی RF پس از خنثی شدن نمی توانند دوباره فعال شوند.

دزدگیر فروشگاهی RF برای چه اماکنی مناسب است:

رادیو فرکانس EAS به دلیل راحتی از برچسب های چسب، صاف کاملاً مناسب برای خرده فروشان با حجم بالای محصولات بسته بندی شده مناسب است.
این باعث می شود RF به سیستم انتخابی برای سوپر مارکت ها، داروخانه ها و فروشگاه های ویدیویی تبدیل شود. به طور کلی در محصولاتی مانند پوشاک، کتاب و پلاسکو ترجیحا از RF استفاده می شود.

مزایای دزدگیر فروشگاهی RF در یک نگاه:

 • مقرون به صرفه بودن: قیمت خرید و هزینه های نصب سیستم های RF بسیار پایین تر از سیستم ها و گیت های دیگر می باشد.
 • لیبل ها صاف، کاغذی، بسیار نازک و قابل انعطاف هستند.
 • طیف گسترده ای از شکل ، اندازه و ارائه لیبل
 • بر روی لیبل ها می توان چاپ کرد.
 • غیرفعال کردن آسان لیبل با سرعت بالا

۲- آکوستیک مغناطیسی (گیت فروشگاهی AM):

در این سیستم، فرستنده سیگنالی را پشت سر هم ارسال می کند. پس از پایان پالس، لیبل یا تگ پاسخ می دهد و سیگنال لیبل یا تگ توسط یک گیرنده شناسایی می شود. بنابراین، اگر یک تگ یا لیبل فعال بین آنتن ها قرار گیرد، آلارم هشدار به صدا در می آید.

گیت فروشگاهی AM مدل HPA-110
گیت فروشگاهی AM مدل HPA-110

آنتن های فروشگاهی AM:

یکی از مهمترین جاذبه های فن آوری مغناطیسی Acousto این است که دامنه تشخیص گسترده ای دارد و به طور معمول نسبت به مداخلات الکترونیکی خارجی کمتر حساس است.
برای صاحبان فروشگاه یا مغازه داران، این قابلیت، انعطاف پذیری بیشتری را برای نصب آنتن ها فراهم می کند که می تواند پایه محور باشد، درون قاب های درب پنهان شود یا در زیر طبقه در ورودی فروشگاه قرار بگیرد.

تگ فروشگاهی AM و لیبل فروشگاهی AM:

تگ های AM در اندازه ها و شکل های مختلفی موجود و قابل استفاده مجدد هستند. اگرچه لبیل های AM از لیبل های RF کوچکتر هستند، اما لیبل های AM کاغذی و نازک نیستند. لیبل ها به طور بالقوه می توانند غیرفعال شده و مجددا فعال شوند، اگرچه این یک روش معمول نیست.

غیر فعالسازی تگ های فروشگاهی AM و لیبل های فروشگاهی AM:

لیبل ها و تگ های AM با استفاده از آهنرباهای ساخته شده که با قدرت تگ ها مطابقت دارند، فعال و غیرفعال می شوند.

محدودیت های گیت فروشگاهی AM:

دزدگیر فروشگاهی AM نسبت به RF بسیار گرانتر بود ، اما به دلیل افزایش رقابت ، هزینه های سیستم در سالهای اخیر کاهش یافته است.

گیت فروشگاهی AM برای چه اماکنی مناسب است:

گیت فروشگاهی AM بیشتر در فروشگاه های پوشاک کوچک و بزرگ، فروشگاههای DIY، فروشگاه های الکترونیکی و خرده فروش های دارویی که محصولات دارای اجزای فلزی در بسته بندی خود هستند، دیده می شود.

مزایای دزدگیر فروشگاهی AM در یک نگاه:

 • شعاع تشخیص بزرگتر می باشد، بنابراین آنتن ها را می توان از هم دورتر قرار داد.
 • نسبت به به مداخلات الکترونیکی کمتر حساس هستند.
 • سیستم ها را می توان در سازه درها یا زیر کف پنهان کرد
 • لیبل ها قابلیت استفاده مجدد و فعال سازی مجدد هستند.
 • تشخیص دقیق لیبل ها و تگ ها

 در این مقاله به طور کلی ویژگی های سیستم های دزگیر فروشگاهی بررسی گردید، در صورتیکه در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید و یا با ابهام مواجه هستید، لطفا با نوشتن دیدگاه خود، در جهت بهبود این مقاله با ما هم قدم شوید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم