در پاسخ به این سوال که گیت فروشگاهی چیست ، می توان گفت دزدگیرهای فروشگاهی که به گیت فروشگاهی (EAS) نیز شهرت دارند، راهکاری مناسب و دقیق برای جلوگیری از سرقت در هایپرمارکت ها، فروشگاه ها، مغازه ها، کتابخانه ها و یا حتی ساختمان های اداری می باشند. تکنولوژی بکار رفته در این تجهیزات، صاحبان مشاغل مرتبط را قادر ساخته تا در میان مدت با هزینه ای مناسب کنترل ورود و خروج اجناس خود را به راحی بدست بگیرند.

گیت فروشگاهی چیست؟

گیت فروشگاهی (EAS) که مخفف عبارت لاتین Electronic Article Surveillance می باشد، به سیستم امنیتی حفاظت از کالاها (ناظر الکترونیکی کالا) در فروشگاه ها گفته می شود.

با رواج فروشگاه های بزرگ و هایپر مارکت ها از یکسو و از سوی دیگر علاقه مشتریان به بررسی، انتخاب و در نهایت خرید کالاها توسط خودشان، نظارت بر خروج اجناس نیازمند استقرار سامانه های قدرتمندی چون گیت های فروشگاهی شده است.

تکنولوژی بکار رفته و نحوه عملکرد گیت فروشگاهی چیست ؟

حال که به پرسش گیت فروشگاهی چیست پاسخ دادیم، باید دانست که برای صاحبان فروشگاه های بزرگ استخدام نیروی انسانی برای نظارت بر خروج اجناس نه مقرون به صرفه است و نه دقیق خواهد بود. در حالیکه گیت فروشگاهی سیستمی است متشکل از آنتن که معمولا در خروجی فروشگاه ها قرار می گبرد، برد الکترونیکی که در داخل آنتن قرار داده شده است و نقش اساسی را به عهده دارد و لیبل ها و تگ هایی که به کالا متصل می شوند تا در همگام خروج اجناسی که بهای آنها پرداخت نشده است، با دقت عمل بالا کالا را شناسایی کرده و به فروشنده هشدار دهد.

در گیت های فروشگاهی تگ های خاصی روی کالای مورد نظر متصل می شوند. این تگ ها که به تگ دزدگیر معروف هستند، در هنگام خروج کالاها، توسط کارکنان فروشگاه و یا مغازه از روی آن جدا شده و یا غیر فعال می گردند. در قسمت خروجی مغازه سیستم های تشخیص دهنده ( آنتن ) نصب می شوند در صورتی که کالایی بدون غیر فعال شدن تگ از مقابل آن رد شود آنتن ها آلارم هشدار می دهند که کالایی بصورت غیر قانونی در حال خارج شدن می باشد.

تکنولوژی بکار رفته در سیستم های ضد سرقت
تکنولوژی بکار رفته در سیستم های ضد سرقت

حتی می توان آنتن ها را در ورودی قسمت سرویس بهداشتی و یا درب پرو فروشگاه ها قرار داد تا کارکنان از ورود اجناسی که هنوز بهای آن ها پرداخت نشده اند به داخل سرویس بهداشتی یا اتاق پرو آگاه شوند.

برای اجناس با ارزش بالا به جای استفاده از تگ از گروهی هشدار دهنده سیمی به نام اسپایدر استفاده می شود. این تگ ها برای اولین بار توسط آرتور میناسی در سال ۱۹۶۶ اختراع شدند.

هشدار دهنده های سیمی اسپایدر
هشدار دهنده های سیمی اسپایدر

سیستم های دزدگیر فروشگاهی انواع مختلفی دارند:

۱- گیت الکترو مغناطیس EM

گیت فروشگاهی EM که مبنای عملکرد آن الکترومغناطیس می باشد، گیتی نسبتا گران قیمت می باشد که بدلیل قابلیت منحصر بفرد آن عموما در مراکزی که اقدام به امانت دادن دارائی های خود می کنند بسیار مفید است. بطور مثال کتابخانه ها که اقدام به امانت دادن کتاب های خود می کنند بطور شایانی می توانند از گیت فروشگاهی EM استفاده کنند.

علت منحصر بفرد بودن این گیت این است که این امکان وجود دارد تگ ها و لیبل ها به میزان نامحدود فعال و غیر فعال شوند.

گیت EM
گیت EM

۲- گیت آکوستو مگنتیک AM

گیت فروشگاهی AM که عملکرد مناسبی در مجاورت تجهیزات فلزی دارد یکی دیگر از انواع دزدگیرهای فروشگاهی می باشد. دزدگیر فروشگاهی AM با فرکانس ۵۸KHz کار می کند و محدوده وسیعی را در پوشش خود قرار می دهد. از این نوع سیستم ضد سرقت می توان در فروشگاه های ارائه دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده خوبی کرد.

گیت AM مدل HPA-110 نمونه ای دیگر است که در مقاله گیت فروشگاهی چیست درج شده است.
گیت AM مدل HPA-110

۳- گیت رادیو فرکانسی RF

نوع سوم از گیت های فروشگاهی، گیت رادیو فرکانسی RF می باشد. این گیت که استفاده از آن بسیار متداول است، در فرکانس ۲MHz – 10MHz کار می کند.

گیت فروشگاهی RF بسیار کارآمدی بوده و سریع و آسان نصب می شود. از دیگر محاسن سیستم های ضد سرقت RF قابلیت انطباق با محیط و قیمت مناسب آن است.

مشکل رایج گیت فروشگاهی RF تداخل فرکانسی با فروشگاه های همجوار می باشد که این مشکل با مشاوره کارشناسان مجرب شرکت ارائه دهنده تجهیزات قابل رفع می باشد.

در مقاله گیت فروشگاهی چیست ، نمونه گیت فروشگاهی RF مدل HP-104 به نمایش گذاشته شده است.
گیت RF مدل HP-104

جمع بندی گیت فروشگاهی چیست

این مقاله در حوزه سیستم های ضد سرقت فروشگاهی به شما ارائه گردید، در صورتیکه در این حوزه تجربه دارید و یا با ابهام مواجه هستید، لطفا با نوشتن دیدگاه خود، در جهت بهبود این مقاله با ما هم قدم شوید.

محمد رضا محمدی - ۲ تیر ۱۳۹۸

تست

پاسخ

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

نمونه پروژه های اجرا شده

مشاوره رایگان 77937381 - 021